Blog personální agentury Goodworker

Nevíte, jak získat zaměstnance do skladu? Vyzkoušejte následující tipy

O České republice se s oblibou říká, že je srdcem Evropy. Suchozemský stát ležící uprostřed kontinentu má ideální polohu pro distribuci zboží do všech koutů světa. Proto se nelze divit, že na našem území vyrostla řada skladů, distribučních a logistických center, přičemž stále přibývají nová. Přitom se nejedná jen o lokální záležitost, protože skladová centra nalezneme napříč celou republikou. Ačkoliv v dnešní době panuje trend automatizace, kdy zejména jednoduché rutinní úkony vykonávají roboti, lidská pracovní síla je stále nenahraditelná. A zde nastává potíž, neboť především v posledních letech začíná převyšovat poptávka po zaměstnancích nabídku. Nevýhodou při řešení otázky, jak získat zaměstnance do skladu je fakt, že se jedná o nepříliš kvalifikovanou profesi a potenciální pracovníci často končí v jiných oborech. Většina personalistů se pak shoduje na tom, že mají největší problém obsadit vysoce odborné pozice typicky v IT odvětví (na toto téma jsme napsali článek “Poradíme, jak získat zaměstnance do IT sektoru”) a právě nekvalifikovaná místa, kde panuje mezi firmami velká konkurence. 

Tipy, jak získat zaměstnance do skladu


V prvé řadě je třeba uvést, že skladník není zrovna pozice, po které by většina Čechů toužila. V mysli mnoha lidí stále přetrvává představa špatně placené práce, jež je fyzicky náročná, nese s sebou rozsáhlou míru zodpovědnosti a existuje zde vysoké riziko úrazu. Z těchto důvodů mají zaměstnavatelé problémy volná místa ve skladech obsadit. Abychom Vám hledání nových pracovníků usnadnili, sepsali jsme několik tipů, jež Vám při snaze získat pracovníky do skladu pomohou.

  • Vyšší mzda. Je to jednoduchá rada, ale v praxi funguje. Lidé na těchto pozicích si vybírají zaměstnavatele především podle odměny za vykonanou práci a příliš je nelze přesvědčit podpůrnými prostředky, jako je seberealizace, zaměstnání pro prestižní firmu, práce s moderními technologiemi apod. V současnosti činí průměrný nástupní plat skladníka v České republice 27 311 korun, přičemž nejlépe placená lokalita se nachází v Dobrovízi (31 282 korun) následovaná Olomoucí (30 761 korun). Naše hlavní město, kde jsou platy ve většině oborů nejvyšší, se umístilo až na třetím místě (29 658 korun).
  • Pracovní prostředí. Mezi další vhodné způsoby, jak získat zaměstnance do skladu, bývá přívětivé pracovní prostředí. Zapomeňte na nepřehledná distribuční centra, kde pracovník nachodil zbytečné množství kilometrů a celý proces byl značně chaotický. Dnes již existují chytré sklady 21. století, které jsou řízené počítačem (známé pod zkratkou WMS). Tento program výrazně ulehčil a zjednodušil jednotlivé operace. Zaměstnancům ukazuje, co a kde najdou, a zároveň je navádí tak, aby došli ke zboží nejkratší cestou, neboť každý nadbytečný krok je z hlediska efektivity nežádoucí.
  • Benefity. Zatímco v dřívějších dobách nebylo obvyklé, aby měli manuálně pracující lidé výrazné benefity, dnes se v této oblasti výrazně neliší od kancelářských pozic. V rámci zaměstnaneckých výhod se nabízí částečně či zcela dotované stravování, karty do sportovních center nebo příspěvek na dopravu. V situacích, kdy se nachází skladové centrum mimo systém městské hromadné dopravy, je běžnou praxí, že firma zajistí svoz svým pracovníkům do zaměstnání zdarma.
  • Kariérní postup. V tomto směru mají výhodu firmy, u nichž není problém se v průběhu let vypracovat na vyšší pozice. Mnoho pracovníků nechce ustrnout na stejném místě a láká je vidina postupu, která s sebou nese lepší finanční ohodnocení a prestižnější postavení ve společnosti. Pakliže Vás trápí nedostatek personálu a přemýšlíte, jak získat zaměstnance do skladu, zkuste jim nabídnout možnost kariérního postupu. Z běžného skladníka se může stát vedoucí směny či vedoucí konkrétního úseku (v praxi se běžně používá anglický termín “team leader”).

Škola VZV


Na rozdíl od klasického skladníka vyžaduje řidič vysokozdvižného vozíku již určitou kvalifikaci, a proto jsou tyto pozice poptávanější a také lépe honorované. Firmy, které hledají způsoby, jak získat zaměstnance do skladu, mohou nabídnout možnost udělat si kurz na VZV. Uvidíte, že tuto variantu uchazeči o práci ocení a odlišíte se tím od konkurence. Ačkoliv kurz vyžaduje počáteční investici, vrátí se Vám v podobě vděčných a loajálních pracovníků, což je největší přínos pro každou společnost. Školy VZV poskytují například některé personální agentury, jež spojily tuto službu se zaměstnáváním cizinců (tzv. international hiring. O službě jsme detailně informovali v článku “Jak se vypořádat s aktuálním nedostatkem zaměstnanců pomocí international hiringu”).

Alternativní způsoby zaměstnávání


Dlouhodobě nízká nezaměstnanost spojená s převisem poptávky nad nabídkou nutí společnosti při otázce “jak získat zaměstnance do skladu” volit alternativní řešení. Jedním ze způsobů je obsadit volná místa ženami (především v dnešní době, kdy se v České republice nachází vysoký počet Ukrajinek, jež k nám utekly před válkou). Další možnost představují zkrácené úvazky, které ocení zejména maminky na mateřské dovolené. Nejmenovaná logistická firma pak nabírá lidi po výkonu trestu.

Lidské zdroje (HR)