Jak se k tomu staví zákon?
Povinnost absolvovat vstupní lékařskou prohlídku pro nově nastupující zaměstnance ukládá zaměstnavateli § 59 zákona o specifických zdravotních službách. Zde se sluší připomenout, že osoba, jež tuto prohlídku neabsolvuje, se automaticky považuje za osobou zdravotně nezpůsobilou. U hlavních pracovních poměrů zákon nepřipouští žádnou výjimku, pouze u dohod konaných mimo pracovní poměr (dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti) není za určitých zákonných podmínek vždy nutná. Vstupní lékařskou prohlídku obvykle provádí poskytovatelé pracovnělékařských služeb, kteří mají se zaměstnavatelem uzavřenou písemnou smlouvu.
Vstupní lékařská prohlídka v kontextu zaměstnávání Ukrajinců
Mezi hlavní úkony, jenž lékař provádí, patří:
- Rozbor údajů o dosavadním vývoji zdravotního stavu a prodělaných onemocněních se zaměřením zejména na výskyt nemocí, které mohou omezit nebo vyloučit zdravotní způsobilost.
- Pracovní anamnéza, kde se sleduje odezva organismu na výskyt rizikových faktorů.
- Komplexní fyzikální vyšetření včetně orientačního vyšetření sluchu, zraku, kůže a orientačního neurologického vyšetření.
- Základní chemické vyšetření moče ke zjištění přítomnosti bílkoviny, glukózy, ketonů, urobilinogenu, krve a pH moče.
Kromě těchto úkonů je možné vstupní lékařskou prohlídku rozšířit o další indikovaná vyšetření (například zhodnocení ukazatelů biologických expozičních testů apod.), která mohou výpis z dokumentace ošetřujícího lékaře nahradit. Tím však problémy s lékařskou prohlídkou při zaměstnávání Ukrajinců nekončí, neboť tato východoevropská republika patří mezi země, kde je výskyt tuberkulózy vyšší než 40 případů na 100 tisíc obyvatel a její občané tak patří mezi rizikovou skupinu pracovníků.
Do věci se vložilo i Ministerstvo zdravotnictví
Celá věc vygradovala do takových rozměrů, že se na Ministerstvo zdravotnictví obrátila Hospodářská komora ČR, Svaz obchodu a cestovního ruchu a Sdružení praktických lékařů, kteří po ministerstvu požadovaly jasné instrukce, jak mají v této situaci postupovat, aby se zachovala integrita zaměstnávání Ukrajinců a celá pomoc válečným uprchlíkům neztroskotala na administrativních překážkách.
Vlastimil Válek (TOP 09) a jeho resort skutečně nelenili a promptně vydali doporučení, které vychází z vyhlášky č. 79/2013 Sb. V dokumentu se například navrhuje, aby lékaři v rámci prevence proti šíření tuberkulózy u rizikových skupin prováděli dodatečná vyšetření včetně skiagramu hrudníku a tuberkulínový test nebo IGRA test.
Nutno však dodat, že samotní doktoři považují Válkův návrh za jakéhosi “kočkopsa”. Kritizují zejména nejednoznačnou interpretaci a také fakt, že je většina dokumentu zaměřena na tuberkulózu a neřeší primární problém při zaměstnávání Ukrajinců, tedy chybějící výpis ze zdravotní dokumentace od registrujícího lékaře. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka dokonce uvedl, že je celé doporučení napsáno jako u chytré horákyně.