Jak se stát svářečem
Je to možná trochu s podivem, ale v naší republice na pozici svářeč neexistují žádné specifické požadavky. Jedinou podmínkou je úspěšně absolvovat svářečský kurz. Výhodu mají technicky vzdělaní lidé, avšak vstupním předpokladem je manuální zručnost, smysl pro detail a trpělivost. Určitě se hodí znalosti složení kovů a znalosti ze strojní výroby. Nejlepší předpoklady tak mají absolventi strojních oborů, vyučení zámečníci nebo obráběči. Samotný kurz z vás však dobrého svářeče neudělá. K tomu jsou zapotřebí roky praxe.
Metody svařování
Svařovacích metod je celá řada, přičemž platí, že se liší použitou technologií nebo svařovanými materiály. Mezi nejčastější metody, které musí svářeč ovládat patří:
111 - ruční obloukové svařování svařování obalenou elektrodou
114 - obloukové svařování plněnou elektrodou bez ochranné atmosféry
131 - obloukové svařování odtavující se elektrodou v inertním plynu
135 - obloukové svařování odtavující se elektrodou v aktivním plynu
136 - obloukové svařování plněnou elektrodou „trubičkou“ v aktivním plynu
137 - obloukové svařování plněnou elektrodou „trubičkou“ v inertním plynu
141 - obloukové svařování netavící se elektrodou v inertním plynu
311 - svařování a řezání kyslíko-acetylénovým plamenem
312 - svařování a řezání kyslíko-propanbutanovým plamenem
313 - svařování a řezání kyslíko-vodíkovým plamenem
Kurzy a školení
V České republice existuje mnoho svářečských škol a kurzů. Liší se délkou školení, cenami a také nabídkou svařovacích metod. Obvykle nabízejí teoretická i praktická školení. Praktická výuka probíhá v laboratořích, jež jsou uzpůsobeny jakékoliv práci. Ačkoliv jsou svařovací práce v různých oborech značně odlišné, na kurzu se naučíte základní sadu dovedností, které využijete všude. Každý kurz je zakončen platným certifikátem, který opravňuje svého držitele k výkonu konkrétní svářecí metody. Nejpoužívanější normu pro kvalifikaci svářeče představuje norma ISO 9606-1. Tento předpis upravuje zkoušení svářečů, vyhodnocování zkoušek, vydávání certifikátů a platnost zkoušky svářeče. Platnost zkoušky trvá 6 měsíců, přičemž platí, že se každého půl roku musí obnovovat.
Uplatnění svářeče na trhu práce
Ačkoliv v České republice už neexistuje samostatný studijní obor svářeč, svářeči se na tuzemském pracovním trhu bát o práci rozhodně nemusí. Zčásti za to může generační obměna, kdy dosluhující generace odchází do důchodu a mezi mladými lidmi není o tento obor dostatečný zájem. Přitom zájem o svářeče zejména u strojírenských firem nijak nepolevuje. Tyto společnosti dokáží kvalifikované řemeslníky adekvátně zaplatit a nabídnout jim i další benefity. Platí zde také přímá úměra. Čím specifičtější metodu svářeč odvádí, tím vyšší je jeho plat. Výši platu také ovlivňuje certifikát. Nejžádanější jsou držitelé evropského certifikátu.