Blog personální agentury Goodworker

Znovunastartování kariéry aneb jak Vám dočasná výpomoc pomůže při získání zaměstnání

Asi každý podnikatel Vám potvrdí, že v době růstu si ukládá část finančních prostředků na horší časy, které stoprocentně přijdou. Máme za sebou pandemii covidu a válku na Ukrajině a nikdo netuší, jaké další pohromy české firmy ještě čekají. Zatímco ukládání finanční hotovosti na horší časy můžeme jedině podpořit, správný objem pracovníků se už tak lehce plánovat nedá. Firmy se častou dostanou do útlumu, kdy jsou nuceny propouštět nebo se jim naopak nedaří nalákat do své společnosti více zaměstnanců, čímž se prodlužují a zdražují zakázky. Proto získává i v České republice na oblibě agenturní zaměstnávání, kde se firma (uživatel) dohodne za úplatu s personální agenturou a ta jí zašle zaměstnance podle zvolených kritérií. Na této spolupráci profitují i samotní agenturní zaměstnanci, protože je to pro ně jedna z možností, jak si dočasnou výpomocí vydělat nějaké koruny a v případě, že se u nového uživatele osvědčí, mohou plynule přejít pod jeho křídla. Tato služba je mimořádně oblíbená u vysokoškoláků bez adekvátní praxe nebo lidí, kteří se prostřednictvím dočasné výpomoci snaží znovu nastartovat svůj profesní život.


Abychom si nepletli dojmy s pojmy

Hlavním oborem činnosti každé agentury práce je zajišťování personálního stavu do společností, kterým aktuálně chybí lidská síla. Obvykle mají v tomto oboru rozsáhlé zkušenosti, vlastní know-how a disponují rozsáhlou databází uchazečů a některé z nich i vlastními náborovými centry mimo území České republiky. Tím jsou schopni nabídnout svým klientům personální leasing, temporary help, agenturní zaměstnávání nebo dočasnou výpomoc, u které, jak už název vypovídá, se jedná o předem časově ohraničenou dobu. Všechny uvedené termíny jsou synonyma a obsahují časově omezenou výpomoc ve chvílích, kdy podnikatelé potřebují jednorázově navýšit stav svého personálu na nový projekt, u kterého jim zatím chybí dostatek pracovní síly nebo se jedná o vykrytí sezónních prací či zvýšené období dovolených nebo chřipková epidemie. S tím vším dokáže dočasná výpomoc pomoci.

Pár slov o agenturních zaměstnancích pracujících jako dočasná výpomoc

Z předchozího odstavce vyplývá, že typickým agenturním zaměstnancem je vysokoškolák bez praxe nebo zaměstnanec, jemuž se dlouhodobě nedaří nalézt vhodné místo na pracovním trhu. Realita při zaměstnávání brigádníků formou dočasné výpomoci je však mnohem složitější. Ve skutečnosti se zde rekrutují všechny pracovní pozice, jež jsou z nějakého důvodu na pracovním trhu přehlíženy a v některých případech můžeme dokonce říci ignorovány. Kromě studentů bez praxe nalezneme mezi agenturními zaměstnanci vysoké portfolio všech profesí, přičemž tito lidé doufají, že se jim pomocí dočasné výpomoci podaří znovu nastartovat svou profesní kariéru a ze zaměstnanců personální agentury se z nich stanou kmenoví zaměstnanci konkrétní firmy. Tomu nahrává fakt, že u agenturních zaměstnanců nalezneme vysokou diverzitu pracovníků, ať už se jedná o zastoupení žen, cizinců, mladších i starších zaměstnanců, invalidních důchodců, vysokoškoláků i vyučených a podobných skupin. Právě diverzifikace pracovních týmů je v současné době mezi podnikateli velké téma.

Jak se stát z agenturního zaměstnance kmenovým zaměstnancem

Na to je jednoduchá rada: musíte být lepší než ostatní pracovníci. Nic nezkazíte, když budete asertivní, komunikativní, samozřejmě pracovití a předložíte například svému nadřízenému novou metodiku práce, s níž firma ušetří nemalé peníze. Šikovní zaměstnanci pracující jako dočasná výpomoc se prosadí v každém oboru, ať už je to personální agentura nebo konkrétní zaměstnavatel. Důležité je, abyste zaměstnavatele přesvědčili, že se mu vyplatíte i jako kmenový zaměstnanec.

Výhody dočasné pomoci

  • Flexibilita. Největší výhodou je pružnost, v rámci které si vyzkoušíte různé pracovní pozice tak, abyste věděli, která pracovní činnost je Vám nejbližší.
  • Bezpečnost. Zaměstnanci pracující jako dočasná výpomoc nemusí nutně ovládat všechny činnosti a v rámci agenturního zaměstnávání mají vždy možnost získat první dojmy z nových profesních oblastí a odvětví.
  • Pravidelná mzda. I kdyby se konkrétní firmě nedařilo a jako jeden ze způsobů by zvolila dočasné nevyplácení mzdy, agenturní zaměstnanci jsou placeni personální agenturou, takže se této nemilé věci elegantně vyhnou.
  • Bezproblémové ukončení spolupráce. Stejně jako v klasické práci, může se stát i při agenturním zaměstnávání, že si zaměstnanci agentury nesednou s nadřízeným nebo nezapadnou do kolektivu. To se čas od času stává a netřeba z toho dělat žádnou vědu. Zaměstnanci pracující formou dočasné práce v tomto případě jednoduše od stávajícího klienta odejdou (PA zajistí uživateli nové pracovníky) a přejdou k nové firmě.
  • Rozmanitost. Jak už bylo uvedeno na začátku článku, zaměstnanci personálních agentur se rekrutují z mnoha odlišných oborů. Mnoho z nich má mlhavou představu (v tom horším případě žádnou) o tom, čím by se chtěli v pracovním životě zabývat a pomocí agentury práce si vyzkouší nejrůznější pozice, díky kterým značná část z nich objeví své silné stránky, na kterých by chtěli v budoucnosti postavit svou profesní kariéru.
Rady pro zaměstnance