Blog personální agentury Goodworker

Osobní růst aneb jak se efektivně sebezlepšovat

Dnešní doba nás nutí k celoživotnímu vzdělávání. S tím úzce souvisí osobní růst. S jeho pomocí nezůstaneme přešlapovat na místě, ale budeme se stále posouvat dopředu. Bylo by velkou chybou aplikovat osobní růst jen na pracovní kariéru. Ve skutečnosti je mnoho věcí soukromého charakteru, v nichž se dá zlepšovat. Tyto zlepšováky se nejčastěji projevují jako novoroční předsevzetí. Obvykle mají následující podobu: “Přestanu kouřit! Zhubnu! Začnu sportovat! Strávím více času se svými dětmi! Naučím se anglicky!” Asi není potřeba dodávat, že novoroční předsevzetí mají obvykle jepičí život. Abychom se skutečně rozvíjeli, budeme potřebovat jasný cíl, podporu od ostatních členů rodiny, pevnou vůli a v neposlední řadě silnou motivaci. Bez té to nepůjde.


Motivace jako první krok

Každý člověk je jedinečná osobnost, a proto neexistuje univerzální návod, jak uspět. Nicméně společným jmenovatelem pro osobní růst je motivace. Pouze v případě, že jste skutečně motivovaní, se můžete posouvat vpřed. K tomu vám mohou posloužit různé motivační citáty, obrázky nebo knihy. Pakliže jste si dali za cíl zhubnout, vystavte si na dobře viditelné místo obrázek vysportovaného těla a podívejte se na něj vždy, když vás přepadne chuť na něco sladkého. Fotka domu na pláži vám zas denně připomene, proč se snažit o postup v kariéře nebo proč neotálet s rozjetím své vlastní firmy. Trochu odlišným způsobem fungují motivační knihy. Ty nevyužívají obrazovou představivost, ale snaží se vám “přeprogramovat” myšlení. Jen nezapomínejte, že všechny zmíněné techniky slouží jako podpůrné prostředky, které vám s motivací mohou pomoci. Hlavní díl práce zůstává stále na vás.

Poznejte sami sebe

Ačkoliv se to na první pohled může zdát jako samozřejmost, divili byste se, jak málo lidí se ve skutečnosti zná. K tomu slouží jednoduchý test. Zkuste popsat sami sebe a následně požádejte blízkou osobu, aby vás charakterizovala. Výsledný rozdíl pak vypovídá, do jaké míry máte o sobě zkreslené představy. Chcete-li se lépe poznat, položte si pár otázek a hledejte na ně odpovědi. Zkuste se sami sebe například zeptat:
  • V kolik hodin se mi nejlépe usíná?
  • Kdy je moje mysl nejaktivnější?
  • Kolik hodin spánku potřebuji, abych byl odpočatý?
  • Sportuji raději ráno nebo večer?
Podobných otázek si pochopitelně můžete položit mnohem víc. Jen se při jejich zodpovídání vyvarujte stylizaci. Nejde přece o to, jak se chcete vidět, ale jací reálně jste. Také nepodléhejte obecným trendům. To, že nyní mnoho lidí před snídaní chodí běhat, neznamená, že to musíte dělat i vy. Pakliže běhání neholdujete, vyberte si jiný sport, který vám sedí lépe. Může to být například jízda na kole nebo skákání přes švihadlo.

Sebeláska je důležitým bodem pro osobní růst

Sebeláska se může jevit na první pohled jako rys sebestřednosti a egoismu. Nenechte se však zmást, není tomu tak. Mít rád sám sebe je důležitým bodem pro osobní růst. Být spokojen se svým tělem, se svou prací, se svým domovem a s celým svým životem je další krok k tomu, abyste se mohli rozvíjet. V případě, že tomu tak není, se budete utápět v pocitech zmaru a nicotnosti. Naštěstí i zdravé sebevědomí se dá trénovat. Použít můžete následující tipy:
  • Využijte úspěchů. Každý člověk má vlohy pro něco jiného. Stačí znát své silné stránky a vědět, v čem vynikáte zrovna vy. Úspěch je mocná síla. Navodí vám dobrou náladu a motivuje k dalším výkonům. Nespornou výhodu také je, že jeden úspěch plodí další úspěchy.
  • Naučte se říkat NE. Odmítnutí není známkou neochoty, ale zdravého sebevědomí. Svědčí to o tom, že znáte své limity a nenecháte se donutit do věcí, jež jsou nad vaše síly. Lidé, kteří neumí říkat ne, jsou snadno manipulovatelní a jejich okolí toho často zneužívá. U tohoto bodu je důležité upozornit na jednu věc. I zamítavá odpověď může být podána citlivým a asertivním způsobem.
  • Když se vám něco nelíbí, ozvěte se. Mnoho lidí nerado vyčnívá z davu. Nedokáží se ozvat, ani když jsou v právu. Může se to týkat drobností, jako je reklamace vadného zboží, ale také věcí zásadních (například pracovní záležitosti). Nastavte si své hranice, vymezte svůj osobní prostor, a v případě jeho narušení se nebojte otevřeně říci, co cítíte. Pro osobní růst je důležité, abyste se nebáli vstupovat do konfliktů. Dáte tím najevo, že spory sice nevyhledáváte, ale zároveň si umíte stát pevně za svým názorem.
  • Dbejte o sebe. Chápeme, že najít v každodenním shonu čas jenom na sebe může být obtížné. Přesto tento bod nepodceňujte, stoprocentně se vám vrátí! Vše začíná již kvalitním spánkem. Dopřejte si dostatek spánku, abyste byli ráno odpočatí a mohli začít den pozitivně naladěni. Také nezapomeňte zakomponovat do svého života pohyb. Je všeobecně známo, že sport uvolňuje endorfiny a navozuje pocit štěstí. Když se o sebe dobře staráte, vysíláte tím své mysli signály, že si dobrou péči zasloužíte.
  • Nebojte se překročit vlastní stín. Setrvání v komfortní zóně je sice pohodlné, ale osobnímu růstu nijak nepomáhá. Určitě existují věci, které vás lákají, ale zatím jste nenašli dost odvahy je vyzkoušet. Vyměňte strach za zvědavost a zkoušejte věci, jež jsou na hranici vašich možností. Otestujete si tak vlastní schopnosti, získáte nové zkušenosti a posílíte své sebevědomí.
Rady pro zaměstnance