Úřad práce zveřejnil začátkem října data o nezaměstnanosti za září 2021. Podle této statistiky evidoval ÚP o 5 747 uchazečů o zaměstnání méně než v srpnu a o 14 873 uchazečů o zaměstnání méně než loni. Lze tedy konstatovat, že dnešní doba přeje změně zaměstnání. Chce se to jen nebát a vystoupit z komfortní zóny. Počítejte s tím, že při hledání nového místa vždy vstupujete s kůží na trh. Ať už se budete hlásit na jakoukoliv pozici, nikdy se nevyhnete sepsání CV. K životopisu se vyplatí připojit i motivační dopis, protože tím výrazně zvyšujete své šance na osobní setkání s personalistou.
Proč je důležité psát motivační dopis?
Někteří uchazeči o zaměstnání považují psaní motivačního dopisu za přežitek nebo zbytečnou věc, kterou stejně nikdo nečte. Sami HR pracovníci však tento názor vyvracejí a přiznávají, že zejména u vysokých, odborných nebo specializovaných pozic motivační dopis přímo vyžadují. I v případě, že ho po Vás nikdo nechce, je dobré tento dokument přiložit k životopisu. Motivační dopis má vyjádřit, co uchazeče motivuje k tomu, že se o danou pozici uchází a proč chce pracovat právě pro tuto společnost. Nezapomeňte, že motivace hraje při náboru nových zaměstnanců výraznou roli a personalisty zajímá nejen při pohovoru.
Čím se liší motivační dopis a průvodní dopis?
V této terminologii panuje trochu chaos, a proto se nelze divit, že mnoho uchazečů o zaměstnání neví, jak má správně postupovat. Jak se tedy liší motivační dopis od toho průvodního?
- Průvodní dopis. Účelem průvodního dopisu je informovat HR pracovníka o tom, co, komu a proč zasíláte. Právě zde najdete prostor se personalistovi blíž představit a ve zkratce prezentovat své dosavadní pracovní zkušenosti. Při psaní průvodního dopisu platí dvě zásady. První říká, že je nutné ho napsat vždy (včetně inzerátů, kde není konkrétně zmíněný). Na jeho základě si o Vás personalista vytvoří první dojem a rozhodne se, zda bude studovat přiložené dokumenty (CV a motivační dopis). Druhou zásadou je umístění dopisu do těla e-mailu. Skutečně nikam jinam nepatří! Po formální stránce by neměl být delší než polovina A4. Obecně platí, že v písemném styku s potenciálním zaměstnavatelem byste měli dodržovat formální jazyk, ale záleží na firemní kultuře každé společnosti. Proto si dopředu zjistěte (například na webových stránkách) jakou tonalitu Vámi zvolená firma používá.
- Motivační dopis. Na rozdíl od průvodního dopisu není motivační dopis nutnou přílohou k životopisu. Samozřejmě pokud není v pracovním inzerátu přímo vyžadován. Pak se jedná o nutnou položku a musíte ho vytvořit. Slouží jako příloha k CV, proto ho posílejte vždy samostatně ve formátu PDF. Pakliže motivační dopis odešlete v jiném formátování, hrozí, že se nezachová struktura textu a nikdo včetně Vás se v něm nevyzná. Dopis adresujte vždy konkrétní osobě, která bývá obvykle uvedena již v pracovním inzerátu. V případě, že neznáte kontaktní osobu, můžete zapátrat na webových stránkách dané společnosti nebo se podívat na LinkedIn. Při psaní motivačního dopisu je třeba používat formální jazyk a dodržet určitou osnovu a obsah.
Struktura motivačního dopisu
Nemusíte psát žádné romány. Bohatě stačí, když uvedete 3 až 4 odstavce. Důležité je ale zachovat správnou strukturu, která by měla vypadat takto:
- Odstavec. Úvod by měl začínat oslovením konkrétního pracovníka. Ukazuje to, že jste se na novou pozici dobře připravili a personalista hned ví, komu je dopis adresován. V prvním odstavci by také měla zaznít pozice, na kterou reagujete a důvod, proč chcete u tohoto zaměstnavatele pracovat.
- Odstavec. Zde je prostor popsat Vaše dosavadní zkušenosti a pracovní úspěchy. Zkuste je vyjádřit čísly. Nebojte se propojit své znalosti a dovednosti s pozicí, o kterou se ucházíte. S tím Vám pomůže v pracovním inzerátu odstavec o náplni práce.
- Odstavec. V krátkosti popište, v čem byste byli pro firmu přínosem a proč by si měla vybrat zrovna Vás. Představte svoji vizi na dané pozici. Pro lepší obrázek uvádějte příklady z praxe. Tato část motivačního dopisu se také skvěle hodí k tomu, abyste ukázali, co víte o nové společnosti. Použijte nějakou informaci, kterou znáte z jejich webu nebo od známých.
- Odstavec. Na závěr vyzvěte personalistu k akci a požádejte o setkání. Výzva k akci může vypadat třeba takto: „Rád se s vámi setkám osobně. Kontaktujte mě kdykoliv na telefonním čísle XY nebo na e-mailu. S pozdravem, …..“